REGULAMIN EGZAMINU CERTYFIKOWANEGO PSA TERAPEUTYCZNEGO
1. Egzamin Certyfikowanego Psa Terapeutycznego Polskiego Instytutu Dogoterapii podzielony jest na dwie części:
– Część ogólną – w ramach której oceniany jest stopień wyszkolenia psa, motywacja do współpracy z Przewodnikiem, reakcja na zróżnicowane otoczenie i bodźce z niego płynące, socjalizacja psa,
– Część specjalistyczną – w ramach której oceniane są umiejętności Przewodnika w zakresie organizacji i prowadzenia zajęć dogoterapeutycznych o różnym charakterze i profilu, zachowanie psa podczas symulowanych zajęć oraz troska Przewodnika o dobrostan psa.
2. Warunkiem przystąpienia do części specjalistycznej egzaminu jest uzyskanie pozytywnej oceny z części ogólnej. Brak zaliczenia części ogólnej skutkuje brakiem zaliczenia całego egzaminu.
3. Egzamin odbywa się stacjonarnie, w podanym przez Polski Instytut Dogoterapii miejscu i terminie.
4. Komisję Egzaminacyjną Powołuje Polski Instytut Dogoterapii. W jej skład wchodzą dwie osoby, posiadające odpowiednią wiedzę i kwalifikacje, umożliwiające dokonanie rzetelnej oceny psa oraz kompetencji i umiejętności Przewodnika.
W skład Komisji wchodzą:
– dogoterapeuta/ behawiorysta/trener psów – przewodniczący
– pedagog/dogoterapeuta – członek
5. Zespół Przewodnik – pies, po zaliczonym egzaminie, otrzymuje Legitymację Psa Terapeutycznego w danej specjalności, która jest ważna 12 miesięcy od dnia jej wydania.
Pies, który zaliczy dwukrotnie certyfikację z oceną pozytywną otrzymuje certyfikację ważną na dwa lata kalendarzowe (chyba, że Komisja postanowi inaczej). Po pozytywnym zaliczeniu kolejnego egzaminu certyfikacja przedłużana jest na kolejne 2 lata. Maksymalny okres ważności uprawnień to dwa lata od daty poprzedniego egzaminu (po spełnieniu powyższych wymagań).
WYMAGANIA I ZGŁOSZENIE NA EGZAMIN:
Do egzaminu mogą przystąpić psy, które ukończyły 15 miesiąc życia.
ORGANIZACJA I PRZEBIEG EGZAMINU:
1. Przewodnik odpowiada za zachowanie psa przed, w trakcie i po egzaminie oraz ponosi odpowiedzialność cywilną za wszelkie szkody przez niego wyrządzone.
2. Zespół pies – Przewodnik może zostać wykluczony z udziału w egzaminie w dowolnym momencie, jeśli Przewodnik w sposób rażący narusza dobrostan psa, bądź pies wykazuje zachowania agresywne. Jeżeli do takich zachowań dojdzie po egzaminie, Przewodnik z psem zostanie zdyskwalifikowany, a zdany egzamin zostanie unieważniony.
4. Na egzamin pies wchodzi przygotowany jak na zajęcia terapeutyczne (czysty, wyczesany), w wygodnych szelkach lub obroży. Niedopuszczalne jest prowadzenie psa na kolczatce, dławiku lub kantarze.
5. Miejsce oraz warunki, w których przeprowadzany jest egzamin są jednakowe dla wszystkich zdających.
6. Jeżeli Przewodnik w czasie symulowanych zajęć w specjalistycznej części egzaminu zamierza korzystać z jakichś pomocy dydaktycznych, przyborów lub sprzętów, musi zapewnić je sobie we własnym zakresie.
7. W trakcie egzaminu dopuszczalne jest nagradzanie psa smakołykami oraz innymi nagrodami, chyba że opis konkretnego zadania tego zabrania.
8. Podczas wykonywania poszczególnych zadań pies nie powinien szczekać ani znaczyć moczem sali egzaminacyjnej. Zachowanie takie psa obniża ocenę za wykonywane zadanie o 0,5 pkt.
9. Poszczególne zadania egzaminacyjne oceniane są zgodnie z punktacją podaną przy ich opisie. Łączna liczba punktów za zadania w części ogólnej wynosi 24 punkty . Egzamin w tej części uznaje się za zaliczony w przypadku uzyskania minimum 15 punktów. Łączna liczba punktów w części specjalistycznej to 12 punktów. Część specjalistyczna zostaje zaliczona po uzyskaniu minimum 7 punktów.
10. W przypadku wątpliwości w ocenie któregokolwiek z zadań egzaminacyjnych Przewodniczący Komisji może zdecydować o jego powtórzeniu. W przypadku wątpliwości w ocenie całej części ogólnej lub specjalistycznej egzaminu, Przewodniczący może zdecydować o przeprowadzeniu testu dodatkowego. Jego negatywna ocena skutkuje negatywnym wynikiem egzaminu.
11. Decyzja Komisji Egzaminacyjnej jest ostateczna i nie ma od niej odwołania.
12. W przypadku negatywnego wyniku egzaminu zespół Przewodnik – pies może przystąpić do niego po raz kolejny podczas następnej sesji egzaminacyjnej.
OPIS TESTÓW I PUNKTACJA
I. CZĘŚĆ OGÓLNA EGZAMINU:
TEST 1: Reakcja na wzbogacone podłoże i otoczenie
Przebieg testu: Przewodnik wraz z psem wchodzą do pomieszczenia egzaminacyjnego, gdzie na podłodze rozłożone są różne elementy wzbogaconego środowiska (bez jedzenia). Przewodnik odpina psa ze smyczy, pozwalając mu swobodnie zapoznać się z pomieszczeniem. W tym czasie Przewodnik przekazuje Komisji Egzaminacyjnej dokumenty (książeczkę zdrowia, Legitymację Psa Terapeutycznego – w przypadku kolejnego egzaminu). Podczas tego testu Przewodnik nie może używać smakołyków.
Reakcje nieprawidłowe:
Maksymalna ilość punktów za zadanie: 3 punkty
TEST 2: Reakcja na podejście nieznajomej osoby
Przebieg testu: Przewodnik zapina psa na smycz. Jeden z członków Komisji Egzaminacyjnej podchodzi do Przewodnika, wita się z nim, podaje rękę, rozmawia. Pies w tym czasie pozostaje blisko Przewodnika w dowolnej pozycji, zapięty na smycz. Przewodnik może wydać psu komendę do przyjęcia danej pozycji podczas testu, ale po jej wydaniu powinien skupić się na podchodzącej osobie, bez dalszego kontrolowania psa. Podczas tego testu Przewodnik nie może używać smakołyków
Reakcje nieprawidłowe:
Maksymalna ilość punktów za zadanie: 3 punkty
TEST 3: Akceptacja dotyku i głaskania przez obcą osobę
Przebieg testu: Egzaminator, po powitaniu z Przewodnikiem w teście 2, wyciąga rękę do psa, wita się z nim, głaszcze po różnych częściach ciała, obchodzi dokoła. Egzaminator może spróbować przytulić psa (z zachowaniem jego dobrostanu).
Reakcje nieprawidłowe:
Maksymalna ilość punktów za zadanie: 3 punkty
TEST 4: Wejście w grupę obcych osób i spacer pomiędzy nimi
Przebieg testu: Przewodnik wraz z psem zapiętym na smycz przechodzą obok grupy rozmawiających osób (członkowie Komisji Egzaminacyjnej). Potem grupa zaczyna się przemieszczać po sali, a Przewodnik z psem porusza się pomiędzy chodzącymi osobami. Osoby wykazują rożne reakcje na psa – podchodzą do niego, próbują pogłaskać, uciekają od niego, wykazują reakcje lekowe, mogą krzyknąć. Pies porusza się na luźnej smyczy, bez dodatkowej komendy noga, równaj itp. Podczas tego testu zabronione jest używanie smakołyków.
Reakcje nieprawidłowe:
Ilość punktów za zadanie: 3 punkty
TEST 5: Reakcja na komendę zostań i przywołanie psa
Przebieg testu: Przewodnik wydaje psu komendę „Siad”,odpina smycz i pozostawia go w komendzie „Zostań”. Odchodzi min. 5 metrów na wyznaczone miejsce. Na sygnał członka Komisji Przewodnik wraca do psa, potem razem wracają na miejsce startowe. Przewodnik ponownie pozostawia psa w komendzie „Zostań” i odchodzi na przeciwną stronę. Na sygnał członka Komisji Przewodnik przywołuje psa komendą „Do mnie” lub „Noga”.
Reakcje nieprawidłowe:
Maksymalna ilość punktów za zadanie: 4 punkty
TEST 6: Podejmowanie pokarmu i reakcja na osobę spożywająca jedzenie
Przebieg testu: Pies zapięty na smyczy. Członek Komisji wykonuje 3 próby, podczas których pies nie powinien podjąć pokarmu (Przewodnik może wydać psu komendę zakazującą typu „Nie rusz”):
Po powyższych próbach następuje spuszczenie psa ze smyczy. Egzaminator siada i zaczyna spożywać jedzenie. W tym czasie Przewodnik odwołuje psa i prezentuje z nim dwie dowolne komendy.
Reakcje nieprawidłowe:
Maksymalna ilość punktów za zadanie: 4 punkty
TEST 7: Reakcja na niespodziewane zdarzenie
Przebieg testu: pies i Egzaminujący swobodnie poruszają się po sali. Następuje nieprzewidziane zdarzenie (np. upadek człowieka, hałas, trzaśnięcie jakiegoś przedmiotu o podłoże itp.). Przewodnik, w momencie zdarzenia, nie może kontrolować psa poprzez odwołanie go. Zaraz po zdarzeniu Przewodnik podchodzi do psa i zapina go na smycz. Pies ma prawo podejść lub podbiec do źródła niespodziewanego zdarzenia.
Reakcje nieprawidłowe:
Ilość punktów za zadanie: 2 punkty.
TEST 8: Akceptacja nieobecności Przewodnika
Przebieg testu: Przewodnik odpina psa ze smyczy, może wydać komendę „Zostań” i wychodzi z sali na czas 1 minuty. Po tym czasie wraca, wita się z psem i zapina go na smycz, co kończy test. Pozycja psa podczas nieobecności przewodnika w sali nie jest określona.
Reakcje nieprawidłowe:
Maksymalna ilość punktów za zadanie: 2 punkty.
Maksymalna łączna liczba punktów z części ogólnej egzaminu: 24 punkty
Egzamin w części ogólnej uznaje się za zaliczony w przypadku uzyskania minimum 15 punktów za wszystkie zadania.
CZĘŚĆ SPECJALISTYCZNA EGZAMINU:
Uczestnicy, którzy podchodzą do egzaminu po raz kolejny (kolejna certyfikacja tego samego psa przedłużająca jego uprawnienia) prezentują tylko zajęcia z zakresu TESTU 2
TEST 1: Bezpieczne zachowania w obecności psa – symulacja zajęć
Przebieg testu: pies zapięty na smycz, przy Przewodniku. W dowolnym momencie, jeśli wymaga tego zadanie, pies może zostać spuszczony ze smyczy. Na podłodze siedzi grupa pozorantów (min. 2 osoby), które mogą wyciągać ręce do psa, próbować wołać psa. Zadaniem Przewodnika jest przeprowadzenie 15-minutowych zajęć z zakresu bezpiecznych zachowań dzieci względem psa. Przewodnik na początku określa dla jakiej grupy wiekowej kieruje swoje zajęcia i jaki mają one temat. Przewodnik może się wspomagać scenariuszem zajęć. W zadaniach powinien być uwzględniony udział psa.
Reakcje nieprawidłowe:
Maksymalna ilość punktów za zadanie: 6 punktów: (2 punkty to ocena zachowania psa, 2 punkty to ocena współpracy Przewodnika z psem, 2 punkty to ocena merytoryczna przeprowadzonych zajęć).
TEST 2: Edukacja lub terapia z udziałem psa – symulacja zajęć z grupą
Przebieg testu: Na podłodze siedzi w kręgu grupa pozorantów (min 2 osoby). Pies jest zapięty na smycz, przy Przewodniku. W dowolnym momencie, jeśli wymaga tego zadanie, pies może zostać spuszczony ze smyczy. Zadaniem Przewodnika jest przeprowadzenie 15-minutowych grupowych zajęć edukacyjnych lub terapeutycznych, w których aktywnie uczestniczył będzie pies. Przed rozpoczęciem zadania należy opisać jaki typ zajęć będzie realizowany, dla jakiej grupy wiekowej oraz jaki jest cel (edukacyjny lub terapeutyczny) prowadzonych zajęć. Podczas zajęć uczestnicy (Pozoranci) mogą wyciągać ręce do psa, próbować go wołać, a Przewodnik musi reagować na bieżące zachowanie grupy i dbać o dobrostan psa.
Reakcje nieprawidłowe:
Maksymalna ilość punktów za zadanie: 6 punktów (2 punkty to ocena zachowania psa oraz jego reakcji na zachowanie grupy, 2 punkty to ocena merytoryczna przeprowadzonych zajęć, 2 punkty to ocena współpracy Przewodnika z psem oraz wykorzystanie umiejętności psa podczas realizowanych zajęć).
Maksymalna łączna liczba punktów z części ogólnej egzaminu: 12 punktów
Egzamin w części specjalistycznej uznaje się za zaliczony w przypadku uzyskania minimum 8 punktów za wszystkie zadania.
W przypadku uczestników podchodzących do recertyfikacji: maksymalna łączna liczba punktów z części ogólnej egzaminu: 6 punktów
Egzamin w części specjalistycznej uznaje się za zaliczony w przypadku uzyskania minimum 4 punktów za wszystkie zadania.
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
1. Po pozytywnym zdaniu egzaminu pies otrzymuje Legitymację Psa Terapeutycznego ważną 12 miesięcy od daty egzaminu. Zostaje też wpisany na listę certyfikowanych psów terapeutycznych Polskiego Instytutu Dogoterapii publikowaną w mediach społecznościowych i na stronie internetowej organizatora po każdym egzaminie. Jest ona także dostępna u organizatora na każde życzenie kursanta lub usługobiorcy.
2. Pies może zostać skreślony z listy Certyfikowanych Psów Terapeutycznych Polskiego Instytutu Dogoterapii w przypadku poinformowania PID o agresywnym zachowaniu psa, rażącym naruszaniu dobrostanu psa przez jego Przewodnika, bądź innych nieprawidłowych zachowaniach, łamiących zasady pracy PID,
3. Każde zgłoszenie nieprawidłowości będzie wnikliwie wyjaśniane i weryfikowane przez PID, a w przypadku potwierdzenia jego zasadności pies zostanie skreślony z listy certyfikowanych psów terapeutycznych PID. Przewodnik będzie poinformowany o tym fakcie pisemnie. Informacja taka zostanie również zamieszczona na profilu Polskiego Instytutu Dogoterapii.
4. Podczas każdej kolejnej certyfikacji psa do Legitymacji będzie dodawany wpis z datą ważności kolejnego egzaminu psa.